Kattints a képre

2022. december 27., kedd

Miért éppen Firenze... (Ki, mi, hol és mikor), videó a kupolából!



Az egész "Miért éppen Firenze" írásom egy 6+1 napos programot ír le, aminek a lelke a belinkelt  Ki, mi,  hol és mikor?  címmel elnevezett rész! Ott találhatóak meg azok az írások és azok a linkek, képek, amik nagyon sok mindent elárulnak Firenze történelméről, jelentős személyeiről, épületeiről és persze művészetéről. 

-

Videó a kupolából (Örömteli ráadás Demjengi filmje a kupolából körbetekintve!)

- - - - - - - - - - - - - -

Számomra nagyon nagy és igencsak szeretett munka ez, folyamatosan dolgozom rajta, és tavaszra már bizonyosan nem fogok tudni mit írni..., ami nekem nagyon fog hiányozni! Firenze a hobbim, nagyon szeretek foglalkozni vele, és szerencsére nagyon nagy a város szakirodalma, így van miből táplálkoznom. Képanyagom is van, hiszen több alkalommal is jártam már a városban, és amit csak lehetett, megörökítettem. 

Gondolom nem vagyok egyedül azzal a kívánsággal, hogy a lehető legtöbbet megtudjak a városról, annak történelméről, művészetéről és fantasztikus művészeiről. 

Ám mindazt, amit itt-ott olvasok nem tudom megjegyezni, ezért találtam ki, hogy leírom az itt-ott olvasottak lényeges tudnivalóit. Szerencsénkre ezt ma már nem kell lapokra írnom, hiszen a digitális tájékozódásé a jelen, és lesz a jövő is. Az, hogy mindent tudjunk Firenzéről, az gyakorlatilag lehetetlen, és talán szükségtelen is, de kétséget kizáróan fel kell rá készülni! És ha már leírom magamnak a megismert tényeket, ha már elkészítettem a sok fényképemet, akkor szívesen megosztom másokkal is, akiknek talán nincsen annyi idejük és tapasztalásuk, mint nekem.

Az interneten található és általam is sokszor felrakott linkek szövegei szinte mindig átválthatóak magyarra, jobbra fenn jelenik meg többnyire a választási lehetőség. Persze az igazi örömöt az általam megismertek leírása okozza, de sajnos még messze nem mondhatom el magamról, hogy úgy igazán ismerem Firenze történelmét és minden szegletét. De igazából ez talán nem is annyira fontos..., ami fontos, hogy amit látunk, arról azért legyenek elképzeléseink és információink..., és nem csak fejben. Firenze, még ha relatív kis méretű város is, annyi izgalmas történettel, annyi izgalmas helyszínnel rendelkezik, hogy azt fejben tartani tán senki sem képes. 

Kívánom, hogy megtaláljatok itt mindent, amire kíváncsiak lesztek, de nem ígérhetem, hogy így lesz. Nekem nem nagyon nagy bánat, hogy még mindig vannak bőven megtalálható és leírható érdekességek a mi szeretett Firenzénkben..., ha találok ilyeneket, biztos, hogy írni fogok róluk!.

2022. december 22., csütörtök

Ingyenes firenzei múzeumlátogatások 2023-ban!

 


Ha 2022-ben nem volt rá alkalom, 2023-ban még kihasználhatjuk imádott Firenzénkben az ingyenes vasárnapi múzeumi látogatásokat! Bár én úgy gondolom, hogy ha egyszer végre eljutok ismét Firenzébe, eszembe sem jutna ilyen jellegű kedvezményekhez kötni a programomat. Firenze város maga egy ingyenes élő múzeum, de az a természetes, hogy egy igazi múzeumban fizetni kell, és nem aszerint osztani meg szorozni, hogy hová lehet ingyen bejutni. Az olyan alkalmakkor feltehetően nagyon sokan várakoznak, többen, mint átlagos napokon, és ha van valami, ami nagyobb kincs mindennél, az maga Firenze, és az itt tartalmasan eltölthető órák, napok száma. Én bizony nem voltam rest hajnalban felkelni az Uffizi és az Akadémia múzeumok előtt órákat várakozni, hogy nyitáskor már az elsők között bejussak. Csodálatos élmény volt, amikor az Uffizibe ráadásul a "rám váró" lifttel mentem fel és teljesen elsőként léphettem be a múzeumba! Persze tény, hogy jó sokat vártam a lehetőségre, úgy egy órával a nyitás előtt ott voltam..., de  nem is kell feltétlenül az elsők között lenni, hiszen nyitáskor egyszerre sokan bemehetnek, felmehetnek, de azután ... :-( Talán fél órával a nyitás előtt mindenképpen érdemes ott lenni hogy a még üres múzeumba az első turnussal bejuthassunk..., de ez nem tapasztalat, csak gondolat. 

Persze ha ezt a fenti ingyenes vasárnapi lehetőséget valakik jól átgondoltam meg tudják szervezni, ki tudják használni, akkor miért is ne tennék!?

2022. november 28., hétfő

"De jure", "de facto" kifejezések

 A de jure és a de facto kifejezések ellentétei egymásnak, s mint ilyen, Firenzében gyakori volt a használatuk. Míg a de jure egyértelműen a színtiszta és szilárd és jogos igazságot jelenti, addig a de facto magát a tény jelentőségét veszi figyelembe még akkor is, ha nem tökéletesen felel meg az elfogadott jogrendnek. Firenzével kapcsolatban a Medici család szerepe a város történetében a Medicik de facto uralkodására vonatkozik, hiszen senki nem választotta őket, senki nem nevezte ki őket, megjelentek és látva bennük az erőt egyszerűen elfogadták őket vezetőknek. Persze azért voltak ők is nehéz helyzetekben, hol dicsőítették, hol kárhoztatták őket, de ilyen a világ mindmáig, ilyen a történelem, és ez így természetes. 

Az, hogy a mai napig oly sok ember méltatja a Medicik firenzei vezetését, majdan uralkodásukat többféle formában, ékesen igazolja történelem formáló erejüket. Nincs, természetesen arányait is figyelembe véve, még egy olyan történelmi és művészeti emlékekkel bővelkedő város a Földünkön, mint Firenze! És ez bizony nagyon jelentős részben a Mediciknek köszönhető! Az sem véletlen, hogy oly sokan szeretnék látni..., de én azt hiszem, hogy sajnos sokan csalódnak is, olyanok, akik nem indulnak felkészülten a majdani látványokra, és  nem találják meg benne az üzenetet, a csodát. Firenze a maga nemében nem különösen szép város, még azt sem mondhatjuk, hogy a történelme szép, hiszen tele van csalással, árulással, gyilkolással..., de ha szerencsénk van, akkor valahol csak megtaláljuk, megérezzük azt a pontot, amikor már nem lehetünk iránta közönyösek! Sőt, már beleszeretünk! :-) Aki meg ezt nem érzi, az is érthető..., de mégis érdemes próbálkozni..., hátha valahol, valamikor megtaláljuk azt, ami értelmet ad egy firenzei utazásnak..., és kissé megváltoztatja a jövőnket az emlékével!

2022. november 15., kedd

Firenze 1865-ös térképe

 

-

Firenze rajzolt térképe (kattints rá!), ahogyan   Giuseppe Poggi az egységes Olaszországhoz 1864-ben történő csatlakozás utáni rendbetételét elképzelte. Érdekes tanulmányozni. A nagyrészt lerombolt városfalon kívüli területről van szó, jól látható a különbség az óváros és az  azt körülvevő egykori falakon túli városrendezésről. Már 1865-ben hozzálátott  Poggi a munkához, minek következményeként lett olyan a város, amilyennek ma láthatjuk. Bizonyára sok értékes épület is áldozata lett a "nagytakarításnak", de nagy lemaradásban volt a város, hiszen évszázadokon keresztül, míg a Habsburgok tulajdona volt, nem igazán  foglalkoztak vele. Ez tulajdonképpen szerencse, így minimálisan építkeztek a külvárosokban, nem dagadt naggyá a város. a külvárosát szinte észre sem lehet venni. Nekem nagy vágyam volt azon az új belső körúton végigsétálnom, amit meg is tettem, és nagyszerű élményeket szereztem vele magamnak. Apró élmények, tán szóra se méltók, ám nekem azért sokat jelentettek. Nem múzeumban jártam, hanem egy élő városban.

-

Elárulom azért, hogy van Firenzének egy számunkra, turisták számára szinte nem is látható új negyede az Arno bal partján a Cascine parkkal szemben, ahonnan egy gyalogos, szinte láthatatlan hídon  (Passadelle dell Isolotto) elérhető a belvárosi körgyűrű. Tulajdonképpen egy lakótelep, és az is lehet, sőt, nagyon valószínű, hogy több hasonló lakótelep, lakópark is van a város körül

2022. november 8., kedd

Lorenzo de Medici hatalomra jutása (1469)

 "Minden tekintetben király, csak nevében nem az!"

Piero de Medici 1469 december 2.-án meghalt, és két nappal később küldöttség érkezett a Medici házba azzal a megbízással, hogy idősebb fiát,  Lorenzo de Medicit kérjék fel Firenze városának nevében annak vezetésére. 

Lorenzo ekkor még csak 20 éves volt (1449-1492), fiatal házas. Bizonyára nagyobb örömére lett volna lovagi tornákon részt venni, költeményeket olvasni és írni,  vagy éppen művészettel foglalkozni saját kedvére..., de válasza a felhívásra ez volt: 

"Javaslataik természetesen ellenkeznek ifjúi ösztöneimmel, de tekintettel a nagy teherre és veszélyre, kelletlenül, de elfogadom kérésüket. Azért cselekszem így, hogy megvédjem barátainkat, mert Firenzében nem jó annak, aki nem részesül a hatalomban."

Talán nem is kellett olyan nagyon biztatni, hiszen már kialakulhatott benne az egészséges becsvágy, és tisztában is volt azzal, hogy apja halála után bizony nagyon nagy feladatok várnak rá Firenze város és Toszkána tartomány kizárólagos vezetőjeként. Lorenzo mellett kezdetben ott volt az öccse, Giuliano de Medici (1453-1478) is, aki ugyan fiatalabb volt Lorenzónál, de talán a becsvágy több volt benne, mint Lorenzóban..., ám  őt 25 éves korában meggyilkoltatták a Pazzik.

Ellenségei az egyedül maradt Lorenzónak voltak számosan, több alkalommal is megpróbálták őt a hatalomból eltávolítani, de lassan  úgy tűnt, hogy beletörődtek Toszkána és Firenze városának általa történő irányításába. Igaz, Toszkána névleg köztársaság volt, ahol minden nagyobb város viszonylagos szabadsággal élt, így nem mindenki örült Firenze "magasabbrendűségének". 

-

 -




2022. október 29., szombat

Mikor és mivel utazzunk Firenzébe


Buszjárat Budapestről Firenzébe, és persze  Firenzéből Budapestre 

Ezek az adatok a 2022 karácsony előtti időszakra vonatkoznak, de valószínűleg állandó jellegűek. Ez itt most csak gyenge információ, mindenképpen alaposan utána kell járni a lehetőségnek személyesen és az aktuális időszakra. 

-

Utazás előtt több szempontot is érdemes figyelembe venni, hiszen Firenze egy mediterrán éghajlatú ország közepe táján fekszik. Éghajlata ennek megfelelően: .

kellemesen meleg és virágzó tavasz - változó természetesen, de egyértelműen a legkellemesebb.

majdnem elviselhetetlen nyár - írhatnám, hogy csak a fakíroknak való, de sokan csak olyankor tudnak utazni, és akkor inkább utazzanak!

kellemesen meleg ősz - az ősz fáradtságával, kiszáradt mezők ahol mezők vannak, de kellemes időjárás.

enyhe tél - de mégiscsak tél, és a legcsapadékosabb évszak, ami a hőmérséklet okán eső.  Fagyveszély nincs.

Ezeket a lehetőségeket persze általánosságban mindenkinek  tudnia kell, aki Firenzébe kívánkozik, és azt is, hogy Firenzének a hőmérséklete átlagban azért jóval magasabb a mienknél. De a lényeg, hogy ott legyünk végre! :-)

-

A pisai reptér a leggyakoribb "megálló" Firenze felé, vagy éppen hazafelé Firenzéből. Olyankor ez a látvány fogad, és ezzel búcsúzunk Olaszországtól. Az utat Firenzébe azután vonattal tudjuk legegyszerűbben megtenni. Vannak aki Bolognába repülnek és ott szállnak vonatra..., ezt mi még nem próbáltuk. Viszont egy alkalommal autóbusszal mentem Budapestről Firenzébe..., hát inkább a repülő, ha lehet választani! :-) Bár nem annyira vészes az biztos.

Nehezen tudom elhinni, hogy sokan lennének, akik úgy gondolják, hogy "ennyi elég volt Firenzéből". Arra lehet csak gondolni, hogy "Viszontlátásra Firenze!", még ha éppen ekkor Pisa felett is vagyunk! :-) Sajnos Firenzéről nincs ilyen képem.

-

-

Bár..., ha már éppen Pisa felett vagyunk gondolatban..., aki teheti, akinek úgy érkezik a repülője, vagy éppen úgy indul, hogy utána vagy előtte van (többnyire lehetne, ha időben kigondoljuk!) ideje rá, azokat a kép közepén lévő épületeket nagyon jó lenne megtekinteni, mert hát csodálatosak! Pisa város maga nem különösebben nagy szám, egy szép toszkán kikötőváros, amiben egy napot érdemes lehet eltölteni. Pisának bizony nagyon nagy szerepe volt Firenze gazdagságában, hiszen itt van a tenger és az Arno, ami hozta az alapanyagokat Firenzébe, majd vitte onnan a kész árut. Úgy gondolom, Pisa nélkül Firenze sem lett volna "a világ közepe". Idővel I. Cosimo nagyherceg kiépíttette Livorno kikötőjét is, amit inkább katonai célokra használt és nem kereskedelemre. Gondolom ott egész kicsi volt akkoriban a város, ha egyáltalán volt már város.  

Dávid, a zsidók királya; a márvány; Michelangelo Dávidja

 A márvány

Ezen a linken mindent elolvashatunk, amit fontos tudni a márványról. Talán nem érdektelen dolog ebbe is belenézni, hiszen ha valahol, hát a XIV., XV., XVI. század Firenzéjében bizonyosan igen gyakran lehetett hallani valahol a márványok szoborrá tételének hangját. És persze ha eljutunk Firenzébe, akkor a kalapácsok hangját ma már sajnos nem halljuk, de közelebbről is megismerkedhetünk ezzel a csodálatos anyaggal, azokkal a csodálatos szobrokkal, melyek leginkább a reneszánsz korszakot teszik különösen értékessé. Talán itt is érdemes elmondanom, hogy ha valaki Firenzében jár, akkor az Akadémia múzeum meglátogatása mondhatni elengedhetetlen! Nem hiszem, hogy a Michelangelo által készített Dávid szobor fenségessége bárkit megérinthet úgy igazán mélyen, ha csak a Palazzo Vecchio előtt látja a másolatát. A múzeumban lévő eredeti szobor egyszerűen elképesztő hatást kelt méretével, szépségével, "tökéletlen tökéletességével"!

De ha már Dávidnál tartunk..., ne csak nézzük a szobrot, olvassunk is az egykor létező Dávidról még egy kicsit, ki is volt ő igazából, és mit csinált, amitől a történelem egyik legnevesebb személye lett!

-



-

Dávid, Izrael királya 

2022. szeptember 28., szerda

A Medicik utáni Firenze és Toszkána a Lotharingiaiak fennhatósága alatt (1737-1859)

 A Medici család kihalása, vagyis Anna Maria Lujza Medici halála után a Firenze és Toszkána feletti hatalmat átvette mint örökséget a Lotharingiai ház Lotharingiai Ferenc révén, aki Anna Maria Lujza férje volt. Ez az uralkodás pontosan 1737-ben kezdődött és 1860 március 15.-én, az egységes Olaszországhoz csatolásakor ért véget. Gyakorlatilag a fenti időszak alatt nem történt semmi szóra érdemes dolog a városban és a tartományban. Vagy mégis..., egy nagy Diadalkapu épült a Piazza San Gallóra a Porta San Gallóval szemben. Ezen kapu alatt kocsiztak be Firenzébe az új firenzei uralkodó család tagjai, a Lotharingiaiak. Az osztrákok úgy rendezték a dolgot, hogy a Lotharingiai család leszármazottjai legyenek a város későbbi vezetői..., illetve hát igazából vezetésről sok szó nem volt. . Nem voltak különösebb céljaik, terveik a várossal kapcsolatban, nem építkeztek, nem fejlesztették az infrastruktúrát, nem patronáltak művészeket. Nem is maradtak sokáig, körülnéztek  talán néhányszor, azután hazamentek. Vagy ha mégis volt ott néhány művész a későbbiekben, nem lett nagy hírük. Ennek gondolom az is volt az oka, hogy aki tehetséges volt, akkortól inkább Rómában vagy más nagyvárosban, esetleg más országban keresett feladatot magának. 

-

De mindazért a hanyagolásért leginkább hálát kellett adni a Lotharingiaiaknak, amiért gyakorlatilag nem nyúltak hozzá Firenzéhez, nem romboltak és nem építkeztek. Azon az egy Diadalkapun kívül nem sok emlék maradt utánuk. Az igaz, hogy valamennyire biztosan sorvadt a város elhagyatottságában, de valószínűleg így volt jobb, így maradt meg az utókornak a kissé kopott, de szinte érintetlen Firenze.

 Olaszország kikiáltása után Firenze és Toszkána "magányossága" is megszűnt, de önállósága nem szenvedett csorbát. 1859-től a még alakulóban lévő Olaszországhoz csatlakozva is nagyrészt megőrizte függetlenségét a város, de már nem volt egyedül! Hamarosan színre lépett a fantasztikus munkabírású "városrendező", Giuseppe Poggi (1811-1901), aki "rendbe tette" Firenzét, utakat, tereket hozott létre a lehető legkevesebb rombolással. Épületeket újítottak fel úgy, hogy olyanok lettek, mint régen voltak...,  és az a Firenze lett belőle, amit mi oly nagyon szeretünk! Azt is mondhatnánk, Firenzének most is a múltja a jelene..., persze azért ez így biztosan nem igaz..., ám nem is nagy túlzás! A lényeg az, hogy szinte minden, ami fontos építészetben és egyéb művészetekben megmaradt itt az utókornak, és e páratlan város rajongóinak..., vagyis nekünk!

 

2022. június 11., szombat

Olaszország himnusza

  Olaszország himnusza      

magyar felirattal                                            

2022. április 25., hétfő

Múzeumok címei, linkjei

Uffizi - Piazzale degli Uffizi

Galleria dell' Accademia - Via Ricasoli 60

Museo Archeologico Nazionale - Etruszk- Piazza SS. Annunziata 9b

Palazzo Pitti - Piazza Pitti 1

Bargello  - Via del Proconsolo 4

Loggia del Bigallo - Piazza del Duomo

Casa Buonarotti - Via Ghibbelina 70

Casa di Dante - Via San Margherita 1

Confraternita della Misericordia - Piazza del Duomo

La Specola - Via Romana 17

Museo Antropologia e Etnogolia - Via del Proconsolo 12

Museo Novecento - Piazza Santa Maria Novella 

Museo Horne - Via de' Benci 6

Museo Bardini - Via dei Renai 37

Museo Gallileo - Piazza dei Giudici 1

Museo Stibbert . Via Federico Stibbert 

-----------------------

Ki, hol és mikor - Firenze látnivalóiról szóló linkek itt egy helyen az én utazásaim és olvasmányaim alapján, amelyek nagy része be van beépítve a "Miért éppen Firenze" blogba is! Képeimen, montázsaimon gyakran az "a.i "aláírás szerepel, ez egykori internetes nevem, "anblock.italia" rövidítése volt, amikkel szignóztam régi képeim többségét. Most már néhol a H.A., vagy netán K.H.A. szerepel, ezek a nevem kezdőbetűi. Többségében saját képeket teszek fel, de ha internetről használok fel képeket, akkor azt azzal jelzem, hogy nem lesz rajta a szignóm.

Patto di Famiglia = Családi megállapodás - Olaszország - Giuseppe Poggi

"Patto di Famiglia" - "Családi megállapodás"... - ilyen volt az a Firenze műkincseiről szóló megállapodás, mely a hatalmas Medici vagyon sorsáról döntött a család várható kihalása után. Ennek a megállapodásnak alapján az által, hogy Anna Maria Lujza férje Johann Wilhelm plazi választófejedelem volt, elvben felesége halála után a firenzei értéktárgyak rászálltak, az ő tulajdona lett. De a "Patto di Famiglia" miatt azokat a műkincseket soha el nem vihette sem ő, sem senki más Firenzéből és Toszkánából! Ezt a megállapodást még felesége, Anna Maria Lujza, az utolsó Medici leszármazott kötötte a Lotharingiai házzal! Erre a megállapodásra azért került sor, mert Anna Maria Lujzának nem születtek gyermekei, így nem lévén a továbbiakban a Mediciknek örököseik, a férje által a Lotharingiai házra szállt Firenze és Toszkána valamennyi műkincsével együtt.  Ezen megállapodás alapján csak arra volt lehetőség, hogy egy időre az osztrák örökösök települjenek be Firenzébe, mondhatni mint saját tulajdonukba. Ezen alkalomra építtették a Piazza San Gallón a hatalmas diadalkaput, melyen átjőve 1738-ban el is foglalták a várost. Ekkortól lett a tér neve a korábbi Piazza San Gallo helyett Piazza della Liberta. Lehet ezt sokféleképpen értékelni, de tény, hogy az osztrákok a továbbiakban teljesen elhanyagolták Firenzét és Toszkánát, úgy  is mondhatnánk, hogy szabadjára hagyták. A város infrastruktúrája csak több, mint 120 évvel később kezdett fejlődni, 1860 után. Ekkor ugyanis  megváltoztak az itáliai viszonyok, megalakult az egységes Olaszország, melynek közepében ott virított Firenze! 

-


-

Firenze szép és műkincsekben páratlanul gazdag  városa mindörökre megmaradt Itáliában a művészetek legfontosabb bástyájának, de 1860 március 15.-én Firenze is csatlakozott az időközben létrejött egységes Olaszországhoz. Így Firenze kincsei már egyben Olaszország kincsei is lettek, amik természetesen mindörökre maradnak Firenzében! 

-

Giuseppe Poggi tervei a város élhetővé tételére és szépítésére:

-

Piazza della Liberta

-


-

Piazza Beccaria

-


-

Piazza VittorioVeneto  a Cascine park az Arno partján. A képek kinagyíthatóak, érdemes őket böngészni. Leírást nem találtam róla mást, mint az enyémet.

-

Nyilván komoly tárgyalások után a még netán ott élő Lotharingiaiak lassan kivonultak a városból, és pár év múlva, 1864-ben, már mint a frissen megalakult Olaszország egyik városától, Firenzétől kapta a megbízást Giuseppe Poggi arra, hogy úgymond rendbe tegye az addigra már igencsak elhanyagolt Firenzét. Az ő terveit láthatjuk a fenti képeken, és az ő áldásos munkáját látjuk és élvezzük ma is Firenze számtalan pontján..., de a legjobban talán a Michelangelo téren, amikor is a lábunk előtt látjuk az egész gyönyörű várost. A téren magán látható Michelangelónak bronzból öntött másolatú Dávid szobra és alatta a Medici kápolna ugyancsak Michelangelo által készített világhírű szobrainak bronz másolatai..., ezek a gyorsan átutazók számára adnak valami "szösszenetet" Firenze művészetéből. Maga a tér több látnivalót nem kínál, de parkolóként is szolgál, elég borsos áron, de lehetőség. Miután kigyönyörködtük magunkat a szobrokban és az alattunk lévő fenséges panorámában, ha gyalogosan vagyunk, akkor szinte percek alatt lesétálhatunk az Arno partjáig a könnyű és kényelmes sétát biztosító Viale Giuseppe Poggin! Igazán csak átutazóknak érdemes itt autóval megállni, másoknak felfelé ha szükséges busz, lefelé gyalogséta több irányból is ajánlatosabb. Gyalog is megtehető az út, de Firenzében sokak szerint túl drágák a feleslegesem elhasznált percek! De nem csak azok az emlékezetes firenzei percek, amik különleges művészeti látnivalót adnak, Firenzében egy kicsit "élni" is érdemes, ami magába foglalja a buszozást és a sétát is! 

Csak érdekességként írom, bár a San Miniato templom magasabban van, a rálátás az Arno partján lévő növényzet miatt onnan kevésbé szép és átláthatóbb a városra, mint a Michelangelo térről. Mivel elég közel vannak egymáshoz, mindkettőt érdemes megtapasztalni!

-



-


-

-

A tervezőjéről elnevezett Viale Poggi árnyas és kényelmes sétaútja a Michelangelo térről az Arnóig felejthetetlen emlék.
-

-

A Porta San Niccolo után e mellett a lila virágú bougainvilleával befuttatott szép támfal mellett érünk le az Arnó partjára..., a kényelmes sétaút kb. 15-20 perc lehet



-

Giuseppe Poggi testvére, Enrico Poggi is igen jelentős polgára volt Firenzének, csak más területen. 








2022. április 23., szombat

A fagylalt "feltalálása" és mai megtalálása

Az olasz fagylalt egy fogalom, ezt nagyjából mindenki tudja! De ki gondolta volna, hogy ezt is Firenzében találták fel?! Történt egyszer, hogy a nagy hőségben I. Francesco nagyherceg vendégeket várt, és megbízta a család "mindenesét" , Buontalentit (Giorgo Vasari utódját), hogy az esti vacsorához szolgáljanak fel valami hűsítő desszertet.  A feladat alapja, a jég vásárlása és tárolása nagyúri házaknál  már ismert volt, de amit Buontalenti akkor kitalált, az igazi találmányként került be a gasztronómia történetébe. Mindenesetre azt mondják, hogy annak, aki meg szeretné kóstolni az "igazi" fagylaltot, megteheti ma is, csak fel kell keresnie ezt a helyet: Viale dei Mille 20! Még nem jártam ott, mert ezidáig nem tudtam róla, de remélem, hogy lesz még rá alkalmam!

2022. április 18., hétfő

A Medici család helye és szerepe Firenze, majd Olaszország történelmében

Nem tudom biztosan, hogy példa nélkül való-e a történelemben, hogy egy majdhogynem jelentéktelen család letelepedve Firenzében a végső összesítésben 9 nagyfejedelmet adott Firenzének és Toszkánának, 3 európai királynét, 4 pápát..., hogy csak a legkiemelkedőbb pozíciókat említsem. 

Ám talán náluk is fontosabb az a sok csodálatos képességekkel rendelkező művész, akik igazán híressé tették ezt a nem túl nagy várost..., és ezek a művészek többségükben hűek maradtak városukhoz, ott alkották csodálatos műveiket nagy többségben a Medicik pártfogása alatt! 

De nem csak Medicik voltak a megrendelők között a városban, az ő példájukat követve "ragályosan" terjedt a művészet szeretete és értékelése, így aki csak megtehette, a Medicik példamutatása által a saját dicsőségére is megbízásokkal látott el  fantasztikus tehetségű művészeket. Az majdnem bizonyos, hogy tán még a művészetek iránt kevéssé érdeklődők is meghallva a város nevét, tudják, hogy mitől olyan híres az a nem kifejezetten nagy város.

Nagyítható az alábbi két családfa, a felső jobban látszik és érthetőbb is, a képek  sem rosszak, de nem tartalmazza a hercegi, nagyhercegi családot, pedig hát ha tetszik, ha nem, a Medici család 300 éves uralkodásának nagyon fontos részei ők is. A családfák alatt a Medici család 300 éves történetét próbálom felvázolni.

-


-

-
Kattints a fenti képre a nagyításhoz!
-

Körülbelül 1000 éve annak, hogy Mugello Caffagiolóból Firenzébe költözött egy család, amely megunva a földművelést még szerénynek mondható vagyonával új üzletbe, a bankárkodásba kezdett. 1201-ből van az első bejegyzés róluk, de ismertté a név egy fontos történelmi jelentőségű eseménynél vált, a Chiompik (takácsok) lázadásakor.  Salvestro Medici (1331-1388) gonfaloniere lett, és állítólag a takácsok pártján állt, de azért erre nincs bizonyíték. Mindenesetre az ténynek tekinthető, hogy a lázadás után már nem vitt politikai szerepet, valószínűleg száműzték, az sem kizárt, hogy megölték. A családra a Medici név nem festett jó színt néhány évtizedig..., talán ez is az oka annak, hogy neve egyetlen családfán sem szerepel, csak a család komolyabb iránti komolyabb érdeklődés hozta személyét látótérbe.

-

Ám volt egy másod unokatestvére, Giovanni di Bicci de Medici (1360-1429), aki eredetileg  Averado névvel élt, amit valami okból átváltoztatott Medicire, ami azért furcsa, mert a szó orvost jelent, és úgy tűnik, orvos nem volt soha a családban. Giovanni di Bicci de Medici hamar elég nagy tiszteletnek örvendett új városában, három alkalommal is priorrá választották, majd 1421-ben gonfalionere is volt két hónapig. Valamilyen úton-módon Giovanni di Bicci  kapcsolatba került a nem éppen feddhetetlen életű Balthasare Cossa bíborossal, aki feddhetősége ellenére pápa lett XXIII. János (1370-1419) néven (idővel személyét törölték a pápák sorából, így lehetett egy másik XXIII. János pápa 1958-63 között). Az a pápa azért említésre méltó nekünk, mert idővel Giovanni di Bicci lett ennek a pápának a bankára, aki így elindult a gazdagodás útján, és ugyancsak Giovanni di Bicci de Medici választotta Firenzét végső otthonává, mert jó üzleti érzékkel látta, hogy a város fejlődni akar, és ahhoz bizony sok pénz kell. Az üzlet nagyon jól ment, még arra is volt pénz, hogy a nem éppen pápának való  Balthasare Cossa tetemét, miután Rómában meghalt, Firenzébe hozassa, és mily különleges, hogy gyönyörű szarkofágja a mai napig a Battisteróban van! Azért ez valóban eléggé különleges dolog, de Firenze attól is olyan híres, hogy bővelkedik különleges dolgokban! Bizonyíték ez a temetkezési hely arra is, hogy a Medicik ebben az időszakban nagyjából már azt csináltak Firenzében, amit csak akartak.

Mindenesetre a családjától és önmagától is Giovanni di Bicci de Medici egyre növekvő gazdagságuk ellenére is megkövetelte a mértéktartást minden tekintetben. Ezt az elvet fia és utóda,  Cosimo de Medici, vagy ismertebb nevén Cosimo il Vecchio is követte, erre egész életútja bizonyíték. Több alkalommal is megválasztották gonfalionerének, bár nem igazán vágyott ilyen jellegű megbízásokra, jobban szeretett a bankjával foglalkozni. Itt most eszembe jutott azt is elmesélni, hogy a "bank" szó olaszul padot jelent, és bizony azon időkben a házak előtti padokon folytak az anyagi jellegű értekezések, így a Medicik is sokat ültek kezdetben padokon. 

Voltak persze olyan idők is Firenzében, amikor az Albizzik kormányoztak, és nem is csinálták rosszul a dolgokat, a gazdaság fellendült, több várost elfoglaltak Toszkánában, Volterrát, Pistoiát, Prátót, Arezzót..., és ami igen fontos volt, Pisát, majd Livornót is..., így lett két tengeri kikötője is Firenzének az 1400-as évek elejétől. Ez nem csupán a hatalomról szólt, hanem fontos üzleti értéke is volt, könnyedén jutott a szövetgyártás alapanyagaihoz a főként ebből az iparágból élő város. A gyapjúipar kb. 30.000 firenzei embernek adott munkát! Olyan jelentős bevételekre tehettek szert ebben az iparágban, hogy pl. az Arte della Lana rendelte meg a Santa Maria del Fiore székesegyház felépítését! És ebben a gyapjúüzletben Giovanni de Bicci de Medici is érdekelt volt, több bankházat is nyitott a környező városokban, és természetesen Rómában is. Az 1400-as évek elején a már említett Baldassare Cossa volt a pápa..., ami igen meglepően hangzik, hiszen Cossa előéletében állítólag egy egyszerű, ráadásul kifejezetten léha életet élő nápolyi kalóz volt. Hogy hogyan jutott a pápasághoz,  annak hosszú a története, zavarosak voltak az európai viszonyok, mindenki a saját jelöltjét akarta hatalomra juttatni, és végül ő lett a befutó. A lényeg az, hogy Cossa pápasága alatt is a Medicik pénzét használta, így elkötelezett volt irányukba, és a Medicik is jól jártak a hatalmas profittal, amit pápasága alatt elértek. Ám azért ez a helyzet nem tartott sokáig, rájöttek az illetékesek, hogy Cossa bíboros tényleg inkább kalóznak való, mintsem pápának. El is érte a végzete, börtönbe zárták, ahonnan Giovanni di Bicci de Medici váltotta ki. További élete Firenzében már csak néhány hónapig tartott. Giovanni di Bicci de Medici társadalmi helyzetét mutatja, hogy el tudta intézni, hogy az egykori Cossa bíborosból lett kalóznak inkább, mint pápának való XXIII. János pápa végső nyughelye a firenzei Keresztelő kápolnában (Battistero) lehessen. Ezt a történetet sokféleképpen lehet értékelni, de a végső következtetés az is lehet, hogy Giovanni di Bicci de Medici amellett, hogy nagyszerű bankár volt nagyon szavát tartó ember is volt, aki a bajban sem tagadta meg egykori segítőjét. A bankárok tisztességéről talán kár elmélkedni, de az biztos, hogy többségük leginkább a pénzükkel és tekintélyükkel próbált vezekelni a bűneikért.



1430

Arról gyakorlatilag a neveiken és évszámaikon kívül semmi információt nem találtam, hogy hogyan és miből élt  Giovanni di Bicci másik fia, Lorenzo (1395-1440) aki a jelek szerint ugyancsak felvette  a Medici nevet.  Ez a Lorenzo Medici a család Junior ágának első szereplője, és ennek az ágnak lesz majdan főszereplője I. Cosimo Medici herceg, majd nagyherceg, kinek leszármazottai további 200 évig uralkodtak a városban. Tudom, hogy kissé bonyolult a dolog, de a történelem már csak ilyen.

-

Na de eljutottunk oda, hogy az Avorado család, akik idővel Biccik, majd Medicik lettek letelepedtek Firenzében, ahol bankári tevékenységükkel alaposan meggazdagodtak. Arról nincsenek adatok, hogy a család két ága tartotta volna a kapcsolatot, de nagyjából 100 év múlva "útjaik összefutottak", amikor is a híres hadvezér, Giovanni (delle Bande Nere) Medici család junior ágából, feleségül vette Maria Salviatit, aki a család senior ágából született!  A házaspárnak hamarosan  fia született, és a fiú, akiben egyesült a két családi ág, I. Cosimo de Medici néven mindössze 18 évesen Firenze vezetője lett! Előbb hercegként, majd nagyhercegként vezette bátran és keményen a várost. Persze ezeket a címeket sem adták könnyen, de az már egy másik fejezet. Sokan nem szerették az ifjú Cosimót, mert hát meglehetősen kemény egyeduralkodó volt, de hogy az akkoriban már igen elhanyagolt város sokat nyert vele, az biztos. Korábban Lorenzo Medicire mondták, hogy "ha a városnak zsarnok kell, akkor keresve sem találhatott volna jobbat nála". Azt hiszem ez az állítás I.Cosimo Medici hercegre, majd nagyhercegre is illik.

Szinte hihetetlen, de mindössze 90 év telt el az ősapa, Giovanni di Bicci halála és az ifjan hatalomra jutó I. Cosimo Medici herceg születése között! Mennyi minden történt azalatt a 90 év alatt! És persze nagy sok minden történt a  hercegi, majd nagyhercegi család későbbi 200 éves uralkodása alatt is, ami így a Medicik majd 300 éves uralmát adta. Természetesen a továbbiakban az ő útjukról is írok a blogban.

A fejedelmi ág utolsó tagja a gyermektelen Anna Maria Lujza Medici volt, aki ugyan nem képviselt hatalmat, de a tőle telhető legtöbbet tette a városért: olyan szerződést kötött a Medici ház kihalása utáni időkre a Lotharingiai házzal (férje által ők voltak az örökösök), hogy bár a műkincsek örökségként a Lotharingiai házat illetik, de a városban lévő műkincsekből senki soha és sehova nem vihet el semmit. E megállapodás neve Patto di famiglia, megkötési ideje 1737.10.31.  

Firenze így maradt örökre a művészetek fővárosa!

-

2022. április 15., péntek

Reformáció, búcsúcédulák, nyomtatás, Luther Márton, protestantizmus

Gondolom kevesen társítottuk a reformáció és Firenze kapcsolatát, hiszen Firenzénél katolikusabb város kevés lehet. Ám mégis nagyrészt Firenzének köszönhető a nagy egyházszakadás, hiszen amikor ez megtörtént, akkor éppen egy Medici,  X. Leo volt a pápa. Mondhatnánk, ha ő nincs, akkor lehet, hogy mindaz, ami  a reformáció következménye, nem jött volna létre. Persze tudjuk, ez a nagybetűs Történelem. 

Történt ugyanis, hogy az akkori pápának, vagyis a Medici családból származó X. Leónak elfogyott a pénze, pedig hatalmas építkezések voltak Rómában. Éppen a minden korábban épült templomot felülmúló Szent Péter bazilika építési munkálatai folytak. Most szidjuk némiképpen a költekezést, de akinek volt szerencséje látni, talán inkább áldhatná az akaratának megvalósítását..., de ez más lapra tartozik. Ám a pénzügyi háttér nem volt biztosítva, így a pénzszerzés céljára egészen szokatlan módszert találtak ki, búcsúcédulák árusítását! Ha valaki vásárolt egy ilyen cédulát, az azzal megválthatta a bűneit. Bizonyára minél nagyobb volt a bűn, annál több cédulát kellett megvásárolni. 

Hanem voltak, akik ezzel a módszerrel nagyon nem értettek egyet, és különösképpen egy Tetzel nevű úrral, aki német földön eléggé erőszakosan és gátlástalanul árusította ezeket a cédulákat. Wittenberg volt az a város, és abban a városban élt és oktatott egyetemén akkoriban Luther Márton. Már amúgy is látta, érzékelte, hogy az egyház dolgai nem igazán mennek jól és tisztességesen, de ekkor betelt nála a pohár. Igaz, eleinte nem is feltételezte, hogy erről a tevékenységről a pápa egyáltalán tud. 1517-ben részben azért is foglalta össze a számára elfogadhatatlan tételeket, hogy a pápa ennek a megtisztításnak aktív részese legyen. De az akkori pápa, X. Leó, nem tett semmi érdemlegeset

A reformáció tanai, hála az 1452-ben Gutenberg által feltalált nyomtatásnak, szélsebesen szárnyaltak, ami természetesen a nagyjából mindenért felelős, mondhatni kifejezetten kártékony pápai udvar tekintélyét  igencsak aláásta. És ekkor útjára indult a protestantizmus...

2022. április 12., kedd

Firenze fontos ünnepeinek dátumai

 Vannak, akik szeretnék az igen látványos firenzei ünnepeket átélni, ezért olyan időpontra időzítik a firenzei tartózkodásukat, amikor valami komolyabb ünnep is benne van a programjukban. És vannak akik meg direkt nem akarnak olyankor menni, mert jobban szeretik a hétköznapi Firenzét, mint az ünneplőset. Lehet válogatni igény szerint. 

Íme, a jelentősebb látványosságokkal bíró firenzei ünnepek listája:

január 26. Szent Zanobius ünnepe. A szent köré fonódó legendát szerint a Duomoból kihozott Zanobius teteme hozzáért egy fához, ami az érintéstől a januári hidegben kivirágzott. A Battistero mellé állítottak az esemény emlékére egy oszlopot, melyet virágokkal díszítenek a nevezetes napon és a szent ereklyéivel a körmenet élén  vonulnak a papok, míg a hívők követik őket.

.

március 23. Savonarola ünnepe. Savonarolát és két társát ezen a napon máglyahalállal kivégezték, és nem tudni mióta, de bizonyára jó ideje már misét mondanak érettük, és pálmaleveleket meg rózsaszirmokat szórnak arra a kerek bronzlapra a Palazzo Vecchio előtt, ami máglyájuk egykori helyét jelzi.

-

Húsvét! március, április. Ez az ünnep szinte minden évben más naptári napon van, de ekkor talán a legtöbb és legérdekesebb látványosságokban lehet részük az utazóknak. Ezt az időszakot a böjt előzi meg, így azután az ünneplés elég mozgalmas, és sok finom étel fogy. De a legizgalmasabb esemény húsvét vasárnap van, aminek neve olaszul "Lo skoppio del Carro", ami egy autó felrobbantását jelenti. De ahhoz, hogy ez az esemény megtörténjen egy galamb formájú rakétát kell meggyújtani. Ehhez a tűzcsiholáshoz állítólag a mai napig azokat a tűzcsiholókat használják, amiket Pazzino Pazzi hozott a jeruzsálemi Szent Sírból Firenzébe a XI. században történt első keresztesháborúból.

-

június 24. Keresztelő Szent János ünnepe. Ő Firenze városának védőszentje, gyertyákat, mécseseket gyújtanak emlékére. Ez a nap azonban sokkal ismertebb arról, hogy ekkor tartják azt a bizonyos "focimeccset" középkori "kosztümben" a Piazza Santa Crocén, amire bizony nagyon sok turista is kíváncsi. Külön látványosság az épületek fali kárpitokkal díszítése, melyek a Szent életéből való jeleneteket ábrázolnak.

-

augusztus 10. Szent Lőrinc (San Lorenzo) ünnepe. Mint tudjuk, Szent Lőrincet roston égették meg..., és ezen a napon a pékek ünnepe van..., akik süteményeket készítenek a téren..., feltehetően roston.

-

szeptember 7. Mária nap..., ehhez nem kell sok kommentár, hiszen Szűz Mária Firenze számára is igen fontos.  Állítólag ilyenkor kivilágított hajókkal rendeznek felvonulást az Arnón. Szép lehet!

-

szeptember 29.  Madarak napja, vagyis madárvásár van a Porta Romanán és a madáridomítók is ekkor rendezik meg versenyeiket.

-

december 24., 25, 26 Karácsony, gyönyörűen kivilágított város, sok betlehemi jászol, valószínűleg vásári sokadalom. 

-

december 31. Természetesen Szilveszteri mulatságok. Állítólag van egy különlegesség, minden nőt, aki szeretné, megajándékoznak valami aprósággal ezen a napon a Palazzo Vecchióban


2022. április 7., csütörtök

Buszjáratok Firenzében

 7-es busz Piazza San Marco - Fiesole /// 

10-es busz Piazza San Marco - Stadion - Settignano /// 
12-13-as busz Santa Maria Novella pályaudvar. - Michelangelo tér - egymással szembemenő járatok /// 
14-es busz Piazza San Marco - Camping in Town Via dalla Chiesa Generale C.A. /// 
37-es busz Santa Maria Novella pályaudvar- Porta Romana - Bottai Camping

2022. április 2., szombat

humanizmus - reneszánsz (újjászületés), Medicik

Mindaz, ami létrejött Firenzében, majd persze szerte Itáliában és idővel egész Európában művészileg, az a humanizmus, vagyis az emberközpontúság elterjedésének köszönhető. A középkori túlvilág felé irányuló figyelmet és félelmet fokozatosan felváltotta az e világi élet és az alkotás szeretete. Hogy ez a változás miért éppen Firenzében indult útjára, az bizonyára a Medici családnak köszönhető, és szerencsére követték őket a város anyagiakban tehetős polgárai, a Strozzik, az Albizzik, a Pazzik, a Rucellaik, a Sassettik és még sokan mások. Firenze lakóinak  azon része, akik anyagilag megengedhették maguknak a művészeti alkotások szeretetét és gyűjtését egyre fogékonyabbak lettek a művészetre. Sok gazdag ember élt Firenzében akkortájt, akik felismerték a művészet szépségét és értékét. Bár ez azért nem volt önzetlen, csak a szépség iránti gesztus, hiszen többnyire vétkeik túlvilági enyhítését remélték ettől a cselekedettől! A művészek meg tették a dolgukat, szebbnél szebb művészeti értékű kápolnákkal díszíttették a templomokat az őket megbízó családok örök üdvössége érdekében. Gondoljunk itt a Santa Trinita templom Sasetti kápolnájára, vagy a Tornabuoni család által finanszírozott kápolnára a Santa Maria Novella  templomban..., és a Pazzi kápolnát ki ne hagyjuk!  A tehetős családoknak többnyire megvoltak a kedvelt művészeik, akiket barátaikként, sőt olykor szinte családtagként kezeltek, szívesen látták őket szalonjaikban, asztaluknál. A Medicik mások kápolnáinak falán is olykor "szerepeltek vendégként", pl. a Sasetti kápolnában felvonul a Medici család feje és gyermekei. De természetesen a Mediciknek is volt saját kápolnájuk a Medici palotában, nem is akármilyen! A Benozzo Gozzoli által megfestett zsinati menetben majd minden szóra érdemes Medici arca megtalálható, de az igazi figyelmet a délceg "fiatal király" személye hívja magára, aki nem mást személyesít meg kissé nagyvonalúan, mint a jövő reménységét, az ifjú Lorenzo Medicit. És igen, ha vannak valakik, akikről azonnal a reneszánsz korszak jut az eszünkbe, azok kétségkívül a Medicik, hiszen kb. 300 éves firenzei "jelenlétük" alatt nagy vagyonuk jelentős részét költötték a művészetek pártolására. 

Az utókor szerencséjére azt a rengeteg művészeti alkotást megörökölte Firenze városa, mely jó gazdája azoknak, és lehetővé teszi minden érdeklődő számára a megismerésüket! Bár valljuk be, ez ma már nem is olyan egyszerű, mert bizony nagyon nagy az érdeklődés a város és főleg művészeti arzenálja iránt, így a nagyobb múzeumoknál bizony jó előre kell gondoskodni a belépési lehetőségről. Az ma már szinte lehetetlennek tűnik, hogy csak úgy beállunk a sorba és besétálunk az Uffizibe vagy az Accademia múzeumba.  De bevallom, jó pár éve jártam Firenzében, nem tudom, hogy most pontosan milyen a bejutási rendszer, de valószínűleg a jó előre elektronikusan időpontra megvásárolt jegyek idejét éljük. Firenze a legtöbb műkinccsel rendelkező város Itáliában, és talán azon is túl..., meg kell küzdenünk azért, hogy láthassuk a csodáit! :-)

2022. február 21., hétfő

Videó Firenzéről a magasból!


Egy szépséges videó Firenzéről a Santa Maria del Fiore lanternájából egy Demjengi "álnevű" Firenze rajongó jóvoltából!

Ezer köszönet neki!

2022. január 22., szombat

Piazza della Signoria régen és most

-

-

Íme a Piazza della Signoria egykori, kb. XVII. századi látképe! Sokat változott, és az embereken lévő ruházatok is mutatják hűen a látvány régiségét. Az itt ma látható  műalkotások némelyike még ekkor tán meg sincs álmodva, némelyik már készül, mások meg, mint  Michelangelo Dávid szobra, már ott látható a Palazzo Vecchio bejáratánál..., valószínűleg még az eredeti. 


-

De vajon mi is volt a célja ezeknek a loggiáknak? A nevében ugyan benne van..., Loggia del Lanzi, vagyis a "lándzsások loggiája", de azért már ez sem az eredeti cél volt. Itáliában a Városházák előtt mindenhol voltak ehhez hasonló loggiák, amik a népet szolgálták. Azoknak készült, akik ügyes-bajos dolgaikat intézendő jöttek a városházára, és nyáron a tűző naptól, télen az esőtől védték őket..., vagyis a népnek! Mostani funkciója ennek a loggiának akkor alakult ki, amikor Firenze már és még nagyon távol állt a demokráciától. Persze nyilván voltak akkor is problémás ügyek, ennek céljára épült fel részben az Uffizi (Iroda), ahol azért gondoskodtak arról, hogy ne a szabad ég alatt várakozzanak az ügyeiket intézők. Ez a lehetőség azután átalakult, most azért állnak ott sorban a kíváncsi emberek, hogy megnézhessék az Uffizi képtárban kiállított csodálatos festményeket. Szerencsére Vasariék megoldása erre is megfelel, minket is szolgál, hiszen sorban állás közben véd az esőtől, a napsütéstől a múzeum loggiája alatt..., de ez már egy másik fejezet.

-

-
Ha jól látom a "Nagy Fehér" is már ott van a medencében! 1575-ben állították fel a medencét, amikor már I. Francesco volt a nagyherceg. A medence főszereplője Neptun, a tengerek istene, amit Bartolomeo Ammanati alkotott 1560 és 75 között. Ha van szobor, amelyet nem szeret Firenze és a világ népe, akkor az ez a szobor. Babonás történetek is fűződtek hozzá, úgy tartották sokan, hogy éjszakánként kijön a medencéből és beszélget a többi szoborral. :-) Ez nem is lenne olyan nagy baj, de maga a szobor nem igazán tetszik senkinek, tényleg akár egy semmitmondó "nagy fehér". Itt ezen a képen csak egy világos csík lehet a kép baloldalán nagyjából a Bargello tornya alatt.
-
Savonarola táblája is, melyen  hirdeti Krisztus királyságát, már és még most is ott van a Palazzo kapuja felett. Jól kivehető a képen Michelangelo Dávid szobra is a Palazzo bejárata mellett. A jobb oldalon nem látszik, de ott van Baccio Bandinelli műve, Hercules és Caccus szobra is..., ami a mai napig is sokakat felháborít azzal, hogy Michelangelo Dávidjának "párjaként" van odaállítva a Palazzo bejáratához. De ez is Firenze, a szobrokat megbecsülik, és nem teszik az évszázadok során ide-oda bizonyos igényeknek megfelelően! Viszonylag kevés talán még a képen a kiállított szobrok száma, némelyik még tán ekkor meg sincs álmodva, némelyik meg már készült. 

Na de ott balra egészen más épületek is felsejlenek, mint vannak a mostani időkben..., kivéve tán a Bargello és a Badia tornyát a háttérben. Azok a téren látható épületek olyan igazi "mindenfélék", de közülük csak egy áll még ma is, a kép baloldalán látható  keskeny barnás épület, ami a Palazzo Uggucioli néven ismert (a fentebbi régi képen jobban látható a már nem lévő kis fehér templom mellett).

-

És íme a jelen is, ami már évszázadok óta változatlan. 

-

-

-

A háttérben van talán az egyetlen nagyon régi épület, a  barna homlokzatú Palazzo Uguccioni, amit a fentebbi régi kép baloldali részén már láthattunk. Igen elegáns szálloda van az épületben. Így nézve a képet nem igazán illeti dicséret Firenzét  azzal a szép régi épület mellett lévő kifejezetten semmitmondó épülettel. 

-

De akkor nézzük most már a Loggia del Lanzi alatti csodálatos szobrokat a mai fényképeken, ami szobrok persze többnyire már minden bizonnyal másolatok. Itt megjegyzem, hogy láttam én a téren lévő "másolat" Dávidot és az Akadémia múzeumban lévőt is...., a hatás összehasonlíthatatlan, de gondolom nem azért, mert a téren lévő az csak másolat, hanem mert zárt térben teljesen másak az arányok. Én azt gondolom, hogy látnia kellene mindenkinek az eredetit is a múzeumban! 

A KÉPEK NAGYÍTHATÓK!

-

Ha kinagyítjuk a fenti képet, akkor azért sok minden be tudunk rajta azonosítani, mert nagyjából minden rajta van, aminek rajta kell lennie. Ez a Piazza della Signoria régóta és reméljük még nagyon sokáig. A képen a Palazzo Vecchio (egykori városháza), az Uffizi sarka, majd a Loggia del Lanzi látható, előttük meg alattuk Firenze legismertebb műalkotásai.

-

-

Középtájt két oszlop között a Perzeusz áll, Benvenuto Cellini fantasztikus alkotása. A többi szobrot nem tudom sajnos beazonosítani...,  középen hátul Patroklosz holttestét menti éppen Menelaosz.., úgy tűnik a szobrász ismeretlen. 

-

-
Baccio Bandinelli alkotása Hercules és Cassus szobra..., ezt a művet még a köztársasági Firenze rendelte meg, és állítólag a Medici család elűzésének szimbólumaként állíttatta fel az akkori köztársaság jelentős személyisége, Piero Soderini, aki 1498 és 1512 között volt a város polgármestere. A szobor eléggé beszédes..., de nem segített, mert akkortájt éppen visszatértek a Medicik..., és igen sokáig maradtak..., ha nem is folytatólagosan. (A Soderini név is gyakran szerepel Firenze történelmében, híres család volt, mely több polgármestert is adott a városnak. A Medicikkel hol jóban voltak, hol nem..., ahogyan ez már lenni szokott a történelemben. Tény az, hogy azok a Medicik (Lorenzo Medici fiai , akik 1512-ben visszatértek Firenzébe ), nem voltak már kívánatosak Firenzében.
-

-
A Szabin nők elrablása Giambologna gyönyörű szobra 1583-ban készült. Csak hogy időben is képben legyünk, I. Cosimo Medici nagyherceg 1574-ben halt meg, így ő, aki a megrendelő lehetett, már nem láthatta a kész alkotást.

-
Na de térjünk vissza a Piazza della Signoriára, ott is a..., hát ilyenkor gondolkoznom kell, hogy a két elnevezés közül melyiket válasszam: Palazzo della Signoria vagy Palazzo Vecchio..., de talán annak ellenére, hogy itt az ajtón túl van a hatalmas Cinquecento terem, ami elvben a demokráciát jelentené..., mégis inkább a Palazzo Vecchio a helyes...
-
-
A tábla most is ott van a Palazzo Vecchio bejárata felett, amit Savonarola tétetett oda Krisztus királyságát hirdetve. Nem hiszem, hogy sok város van, ami a rossz "emlékeket" is úgy megőrzi a múltból, mint Firenze, ami ettől olyan csodálatos! Ami értéket képviselt, bárki értékét, azt, ha lehetett, megóvták, így aztán az utókornak hatalmas értéket adtak át!
-
-
-
-
-
Szinte bármerre is nézünk I.Cosimo Medici nagyherceg monumentális lovasszobrán akad meg a szemünk, melyet Giambologna, a kor leghíresebb bronzöntője készített 1594-ben. Lehet szeretni vagy nem szeretni I. Cosimo Medici nagyherceget, de ő volt szinte az egyetlen késői Medici, aki szóra érdemes! És talán még öccse, Ferdinando, akinek ugyancsak lovasszobrát a Piazza Annunziátán láthatjuk. Mindkettőt Giambologna alkotásaként tartják számon, de különösen Ferdinando szobrában Pietro Tacca is alaposan kivette a részét, miután meghalt a mestere.

-
-
Firenze címerállata, a Marzocco sok kiadásának egyike, a háttérben meg Hercules és Cacus szobra Giambolognától
-
Akkor is és sok-sok év múlva is folyamatosan belső és külső ellenségekkel kellett megküzdenie a Mediciknek, majd 100 év múltán az igen ifjú I. Cosimo de Medicinek is kellett a Marzocco támogatása, míg  elfogadták Firenze és Toszkána uralkodójának. Úgy írják a krónikák, hogy az ifjú Cosimo nagyon kegyetlenül kezdte uralkodását, pont úgy, akár egy oroszlán! Ez a kegyetlenkedő megfélemlítés azonban viszonylag hamar véget ért, mert ellenfelei, látva erejét és elszántságát, hamar behódoltak neki. Pártfogói nagyot csalatkoztak, amikor terveikkel ellentétben nem tudták bábként felhasználni. Ennek így kellett történnie, és Firenze bizonyára jól járt a fiatal Cosimóval, mert erős és bátor vezetője lett előbb Firenzének, majd az általa meghódított Toszkánának is.  Utódai sajnos fokozatosan csökkentették a színvonalat, míg ki nem haltak  1737-ben. (Bár Anna Maria Lujza egyenes ági leszármazott volt, de női mivolta miatt nem fogadták el uralkodónak. Mivel nem volt gyermeke, így tulajdonképpen mindegy is volt.)

-









2022. január 17., hétfő

Tea Mussolinivel (egy nagyszerű film szeretett Firenzénk "főszereplésével")

 Tea Mussolinivel

Igaz, csak részben játszódik Firenzében, de akkor is szívszorító az egész film. Jó szórakozást! Nekem is jó, hogy itt megtalálom, biztosan megnézem még máskor is.