A Medici család első (akkor még nem Medici, hanem Avorado néven nyilvántartott) tagjai nagy valószínűséggel földműveléssel foglalkoztak valahol Firenze város környékén. A Medici név említése a XI. század tájékától már észlelhető volt, de akit már igazán jól be lehetett azonosítani az utókorban, az Salvestro Medici (1331-1388) volt. A XIV. század vége felé lett ismert, amikor is pártolta a "chiompik lázadása" (1378) nevezetű eseményt! Salvestro akkor éppen gonfaloniere volt, és a lázadás leverése miatt végül el kellett menekülnie Firenzéből. Ám volt a városban egy rokona, Giovanni di Bicci (1360-1429), kinek neve eredetileg Averado volt, amit megváltoztatott számunkra ismeretlen okok miatt Biccire. Ő volt az a szerencsés, aki hamarosan elnyerte a pápa bankára posztot, és így megindult a gazdagodás útján. Ebben a gazdagodásban jelentős szerepe volt annak is, hogy feleségül vette 1386-ban Piccarda Buerit, aki jelentős hozománnyal érkezett a családba. Miután Giovanni di Bicci megismerkedett az új pápával, Balthasare Coccával, aki XXIII. János pápa néven került be a történelembe. Bicci elnyerte a "Pápai Bankár" címet, és jelentős vagyonra tett szert. Firenzében telepedett le a Via della Lana és a Via Porta Rossa sarkán.
Giovanni di Bicci halála után két fia, "öreg Cosimo" és "öreg Lorenzo" között osztódott el a vagyon, ,megalakult a "bankár ág" és "fejedelmi ág", ami idővel egyesült Giovanni delle Bande Nere és Maria Salviati által az ifjú Cosimo Medici személyében, aki I. Cosimo Medici néven előbb Firenze, majd egész Toszkána hercege, és idővel egész Toszkána nagyhercege lett. Kiemelkedően jó gazdája volt Firenzének és Toszkánának, ami sajnálatos módon az utódaiban egyre kevésbé érvényesült.
Egyértelműen I. Cosimo Medici volt a csúcson a Medici család fejedelmi, majd hercegi és nagyhercegi ágának történelmében!
Férfiágon kihalt a Medici család, az utolsó Medici egy nő volt Anna Maria Luisa személyében, akinek nem volt gyermeke, így 1737-beb kihalt férfiágon a Medici család.
Ám azt, hogy mindmáig özönlenek a turisták Firenzébe, az Anna Maria Luisa Medicinek köszönhető, mert bár a Lotharingiai házra szállt férje révén a Medici család vagyona, de törvénybe lett véve, hogy Firenzéből soha, senki nem vihet el semmit, de lehetőséget kell teremteni arra, hogy bárki és bármikor megtekinthesse a Medicik által összegyűjtött páratlan kincseket!
A megegyezést mindmáig tiszteletben tartották és remélhetően ez így is marad az idők végezetéig.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése