Feltehetően több száz, sőt, akár több ezer irodalmi mű is keletkezhetett a reneszánsz korról, de ezeket megtalálni és felsorolni igen nehéz lenne..., hát még áttanulmányozni. De nincs is erre szükség, egy firenzei utazásra készülő átlagos ismeretekre vágyó személy első Firenzéről szóló könyve lehet Wellner István "Firenze" című műve. Ez egy kiváló útikönyv, nem túl sok, de alapvető ismereteket alapvetően egyszerű stílusban ad át nekünk, olvasóknak. Mondhatni minden részletre kitér, nagyszerű útitárs a könyv! Antikváriumban biztosan meg lehet találni a könyveit, nem csak Firenze nagy ismerője, hanem egész Olaszországé és még azon is túl. Van egy olyan könyve is, aminek címe "Velencétől Rómáig" nyilván kevesebb jut benne Firenzére, de ha ezt tudjuk csak megszerezni, ez is sok hasznos információval rendelkezik.
-
Nagyon nagy kedvenc könyvem Erdődy János írása, melynek címe "A vörös liliom városa". Hihetetlenül sokat megtudhatunk a reneszánsz kor Firenzéjéről, bár regényes stílus jellemzi, de valóságos tényeken alapuló izgalmas történetekről olvashatunk a könyvben. Nagyon érdekes olvasmány, alig lehet letenni. Az én kiadásom 1973-as, de bizonnyal van ennél újabb is. Az alapötlet Boccaccio Dekameronját idézi, egy úri társaság egy hegyi villában reked a firenzei kolerajárvány idején, s míg odalenn tombol a halál, ők nem pajzán, hanem Firenzével kapcsolatos történelminek számító események elmesélésével szórakoztatják egymást..., és így minket, olvasókat.
-
Jacob Burckhardt itáliai reneszánsz művészetéről szóló könyve izgalmas olvasmány régies stílusa ellenére is..., sőt, tán pont azért. Ide vágó könyvének címe "A reneszánsz Itáliában", ezt is be kell szereznie annak, akit igazán érdekel a téma. .
-
Én most ennek a blognak az írásakor Lauro Martinez neves olasz történész "Firenze és a Mediciek" című művét használom leginkább, kicsit intimebb, talán jobban belemerül a részletekbe, a magánéletekbe. Ez alapvetően inkább regénynek tűnik, de valós alapokra épített izgalmas regénynek. Meglehetősen kritikus a Medici családdal és az egész összefonódó reneszánsz korszakkal. De mert ez a korszak méltán Itália legizgalmasabb korszaka, a mű érdekes, izgalmas, olvasmányos.
-
Élt egy fantasztikus magyar utazó, Feuer István, aki nagyon-nagy szenvedéllyel volt Firenze iránt, olyannyira, hogy meglehetősen terjedelmes könyvet is írt a város történelméről és művészetéről "A csodálatos Firenze" címmel. Én még magánkiadásban vásároltam meg a művet, fantasztikus tartalommal rendelkezik, vétek lenne, hogy csak néhányan részesülhetnénk abban a kiváltságban, hogy olvashatjuk és megismerhetjük különleges ismeretekkel is bővelkedő munkáját! Ezen a linken egy riportot láthatunk, hallhatunk az írótól arról a szerelemről, amit Firenze iránt érzett, és ami arra késztette, hogy átadja tudását az érdeklődőknek! A riportból nem derült ki számomra, hogy más kiadásban elérhető lenne könyvének tartalma..., de hátha.
És igen! Ha valakit komolyan érdekel Firenze, annak a könyvnek ott kell lennie a könyvespolcán, vagy inkább az éjjeli szekrényén: A csodálatos Firenze !
-
Mondhatni Firenze rajongóinak nem lehet kihagyni Giorgio Vasari: "A legkiválóbb festők, szobrászok és építészek élete" című fantasztikus munkáját, amiben majdnem minden számot tevő itáliai festő életét és munkásságát megismerhetjük. Igaz, az akkori körülmények valószínűleg nem voltak alkalmasak bizonyos esetekben a teljes és egyetlen igazság kiderítéséhez, de talán ez nem is olyan nagy tragédia.Több száz itáliai képzőművész életébe leshetünk be Giorgio Vasari áldozatos munkája által!
És persze még nagyon sok író foglalkozott a reneszánsz kor történetével, történelmével, érdemes kutakodni a témáról.