Kattints a képre

2020. november 26., csütörtök

Firenze com'era (Firenze régen = utazás a múltba)

2008-ban abban a nagy szerencsében volt részem, hogy még láthattam a "Firenze com'era" nevű kiállítást egy, a Via Proconsolo közelében lévő egykori kolostor épületében. Pár év múlva bezárták a múzeumot és anyagát részben a Palazzo Vecchióba, részben pedig Medici kastélyokba szállították. 
Ezt én nagy sajnálattal vettem tudomásul, mert szívesen megnéztem volna újra, de szerencsére ottjártamkor szabadott fényképezni az aprócska épületben, és úgy döntöttem, hogy ezeket a fényképeket most megmutatom nektek is. Igazán nagyon nagy élmény volt nekem akkor ott a "múltban járni", biztosan nektek is tetszeni fognak a képek. A számomra legizgalmasabb az a kis makett volt, ami a XVIII. századi látványát mutatja annak a régi középkori városrésznek, ami ma már a kissé unalmasnak is mondható Piazza della Republica. Itt a múzeumban is talán a legizgalmasabb az a Vasari által tervezett piac csarnok makettje volt, amit teljes szépségében átmentettek egy új helyre a Santa Croce negyedbe. A Via Buonarroti és a Via Pietrapiana találkozásának közelében ma teljes életnagyságában megtalálható, és mindenképpen érdemes megnézni. Piacon van most is, bár elég lanyha kis piacnak néz ki..., de talán csak rosszkor jártam arrafelé.
- És akkor jöjjenek a régi képek:
Ez a látvány fogadott a bejáratnál. - Ahogy bementem a földszintre volt ott egy nagy "terepasztal", amin azt igyekeztek ábrázolni, hogy mely ma is látható firenzei épületek milyen ókori épületek maradványai felett vannak a mai állapotok szerint. Ebben nagyon el lehetett merülni, de így kicsiben inkább csak jelzésértékű, hogy tudjuk, vannak dolgok jóval alattunk is a mai Firenzében. -
- Több egykori firenzei térkép is látható volt, az egyiket éppen restaurálták, oda is bekukkantottam. Az az egyik legismertebb régi térkép, ha jól emlékszem -
- Kicsit jobban láthatóak a részletek, sok épület felismerhető benne, ma is olyanok, mint voltak akkoron. -
- A baloldali felső kép bal alsó sarkában ott van a Santa Maria Novella templom, a fölött meg láthatóak a San Lorenzo templom épületei, kicsit feljebb pedig az egykori Palazzo Medici viszonylag kicsi épülete. Én nem is tudom elképzelni, hogy azok a Riccardik, akik megvették a Medici palotát, mit kezdtek azzal a hatalmas épülettel, amivé tették. Érdekes, hogy Firenze történetében nem is találkoztam ezen a palotán túl a nevükkel, pedig hát igen tekintélyes vagyonuk lehetett. 
A fenti montázs legalsó jobboldali képének előterében az akkori Palazzo Pitti látható, de azon túl is elég sok beazonosítható részletet láthatunk ha türelmesek vagyunk. 
  Giuseppe Poggi neve ugye ismerős már, ő alakította ki a Piazzale Michelangelóra vezető utakat, a teret és a térről lefelé a rakpartra vezető ösvényt is..., na meg még rengeteg egyéb munkája miatt tarthatjuk Firenze egyik hősének. Neve mindezek ellenére nem igazán ismert, pedig megérdemelné a hírnevet. Nem ő az egyetlen ilyen méltánytalanul elhanyagolt személy a város történetében. Igaz a város megtette a magáét azzal, hogy róla nevezte el a Piazzale Michelangelóról levezető hegyoldali utat, a Viale Poggit.
 -
 És akkor most jöjjön az, ami már nem látható, ami a mai Piazza Repubblica környéke volt sok évszázadon át a maga kicsi, de szép épületeivel..., ám sajnos jelentős nyomorával és fertőző gócával. Higiéniáról nem nagyon lehetett beszélni ezen a környéken, ha hiszitek, ha nem, bizony a legtöbben az utcákon végezték el a dolgukat, és a piac után maradó mocskok is szennyezték a környezetet. Az itt lévő, képeken még hangulatosnak tűnő épületek korszerűtlenek, veszélyeztetőek voltak. így azután a járványok egymást követték a városban. Szinte érthetetlen is, hogy oly sokáig tűrték azt az állapotot, minek komoly járványok lehettek a következményei..., de a messzeség megszépíti olykor a tárgyi emlékeket is. -

-
-
-  A festményen Savonarola és két paptársának máglyahalálát örökítette meg az ismeretlen festő. A Piazza della Signorián emléktábla van a kövezetben ott, ahol egykoron a máglya égett. Girolamo Savonarola nagyon különös személyisége a történelemnek, ellentmondásos emlékét nem akarták a későbbi uralkodók sem eltörölni. Nem csak ez a tábla őrzi emlékét, hanem a Palazzo Vecchio bejárata fölötti kék színű majolika tábla is az ő, vagyis az ő elvei alapján Krisztus királyságát idézi. A "Firenze történelme 3" bejegyzésben hosszan írok róla, hitéről, uralkodásáról és haláláról. 
Ezen a fenti képen jól látszik a háttérben a Giorgio Vasari által tervezett piaccsarnok még az eredeti helyén, (melynek mostanában készült képe a bejegyzés első fotója). A csarnok most a Piazza dei Chiompin áll teljes életnagyságban. Sajnos eredeti piaci szerepe megszűnt, ma már nem árulnak halat a pultjain, de állítólag ajándéktárgyakat igen, ha jó időben járunk arrafelé.
- -
- Remélem örömötökre szolgált a képeim látványa, ha valaki látná bármelyik apróságot valahol, a Palazzo Vecchióban vagy valamelyik vidéki palotában, akkor ismerősként üdvözölheti :-) Ha nagyon őszinte akarok lenni, akkor az a makett a lerombolt városrészről volt az igazán érdekes abban a kis múzeumban, de azt órákig is el tudtam volna nézegetni. Nagyon jó volt ott lenni..., de azt is be kell látni, hogy ezek a makettek, képek méltóbb helyet kívántak, mint egy kis egykori kolostor néhány szobája. - Mondjuk a mostani Archeológia múzeum a Piazza Santissima Annunziata egyik sarkánál sem mondható igazán nagynak és interaktívnak. Talán egyszer találnak a múzeum kiállított és raktárakban lévő anyagának egy tágas és igazán korszerű lehetőségekkel rendelkező épületet.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése