Kattints a képre

2023. október 20., péntek

Uffizi bejutási módja 2023-tól

Uffizi helyzetjelentés 2023-ból:

Hétfő szünnap. 

Nyitva tartás 8.15-18.50-ig. 

A belépési ár 2023 III-hó elejétől X. hó végéig 25 euró, XI-hó elejétől a II. hó végéig 12 euró..., gondolom ezek az árak majd az évek múlásával emelkednek . Ez a program tulajdonképpen kötelező firenzei program, de gyakran változtatnak a bejutási lehetőségeken. Én valamikor 6 órától dekkoltam a bejárat előtt, és bizony meg volt a jutalmam, mert az épületben lenn a liftajtó, mint aznapi első látogatóra, rám várt! Így aztán elsőként is léptem be aznap abba a csodákkal teli  múzeumba, ami az épület 4. emeletén van.  

Ha jól értelmeztem a mostani lehetőségeket, ma már csak és kizárólag előre lehet foglalni belépőjegyet, nincs már sorállás hajnaltól az árkádok alatt! Ez természetesen nekünk, látogatóknak és a múzeumnak is jobb, csak tudnunk kellene a tennivalókat..., ezzel még adós vagyok.

-

Van egy Uffizi - Pitti Palota és Boboli kert kombináció is, aminek az ára 20 .euró.

Firenze card  72 óra időtartalom 36.000.- forint   Mindaz, amiről írok, az Uffizi és minden más. Drága, de kényelmes, és főleg rengeteg időt takaríthatunk meg vele! Ha valahol, hát Firenzében a sorban állási  idő nagyon drága! Csak egy baj van ezzel a kártyával, az időtartalma..., 72 óra nagyon kevésnek tűnik, mindenképpen alaposan ki kell dolgozni még otthon az időtervet lebontva a látni kívánt múzeumokra, és ha úgy adódik, kellhet még jegyet venni valamelyik frekventált múzeumba, ahol több időt kívánunk eltölteni! Gondolom erre mondjuk a Pitti palotára veszünk külön jegyet, mert az talán még az Uffizinél is időigényesebb. De reméljük lesznek majd olyanok, akik tapasztalatokkal alaposan ellátnak minket itt a neten. Én talán jövőre fogok újra Firenzébe eljutni.

Amiket írtam, azok 2023-as adatok, és nem ígérem, hogy mindig javítani fogom az évek során, de viszonyítási alapnak jó, és majd azért igyekszem követni a dolgokat..

Netkoffer

2023. október 14., szombat

"Tücsök kalitka" a Duomo kupoláján

 Ha valaki eljut Firenzébe és gyönyörködik a Duomo épületében, annak is főként a kupolájában, előbb vagy utóbb felmerül benne a kérdés: miért nincs körbe kerítve a kupola alja, miért csupán egyetlen elem látható odafenn? Filippo Brunelleschinél található a válasz, ő volt az, aki a szó szoros értelmében nem engedte, hogy folytassák a munkát. Valahogy úgy szól a legenda, hogy azt mondta: "Nem engedem, hogy tücsökkalitkát csináljanak a kupolámból!" Ám azt az egyet, ami már fenn volt, nem távolították el, ami sem esztétikailag, sem statikailag nem volt szerencsés. Az egész szerkezet károsodott valamennyire, de azért annyira nem, hogy baj lett volna vele, néhol reped a vakolat, de hát már hány évszázada is áll az a kupola? És reméljük még nagyon sokáig állni fog!

Villa Castello

 A Firenze körüli erdős területen látogatható Villa Castellót 1477-ben vásárolták meg  a Medicik, majd igen alaposan átalakíttatták  az utódok, és lett belőle az a "műalkotás", amit ma is láthatunk. 

Élvezni leginkább talán I. Cosimo Medici nagyherceg élvezhette a villa és a kert szépségét. Ami a legizgalmasabb lehetett benne, az Botticelli legszebb festménye, a Vénusz születése is ennek az épületnek a falát díszítette, valamint a Tavasz meg a Kentaurok csatája is eredetileg ezen Medici villa falaira kerültek.

 A kert tervezése és kialakítása előbb Pericoli Tribolónak, majd halála után  Niccolo Buontalentinek lett a feladata. A kertben és az ott található barlangokban ezeken kívül számos műalkotás kapott helyet, de ha netán látogatható is a  Villa Castello épülete, ezeknek a gyönyörű festményeknek a másolatai lehetnek itt láthatóak, helyttesítve a már az Uffiziben látható eredeti műalkotásokat.. 

Sokféle kert van..., ezt is lehet szeretni vagy nem szeretni, de közömbösek nem igazán lehetünk hozzá. Bevallom, még a Bobolin kívül nem voltam más Medici kertben.