Azt hiszem nekünk, akik csak könyvekből és útleírásokból ismerjük a reneszánsz kori Firenze életét, többnyire téves elképzeléseink vannak erről a témáról. Talán láttunk is filmeket, ahogy mindenki csinosan van öltözve, az utcák tiszták, a házak szépek. Pedig hát sajnos ez korántsem volt így. Nem akarok senkit kiábrándítani, de meglehetősen "piszkos" korszak volt az, mind fizikailag, mind erkölcsileg.
Kezdjük a fizikai tisztátalansággal. Nem volt véletlen, hogy oly gyakoriak voltak a járványok, hiszen köztisztaságról nem igazán lehet beszélni a középkorban. A városok túlzsúfoltak voltak és mocskosak, így azután járványok járványokat követtek. Nyilvános illemhelyek talán elvétve voltak, de gyakorta az utcán végezték el dolgaikat a város lakói. Talán az még kevésbé lehetett veszélyes köztisztaságilag, mint egy gondozatlan WC. Persze nyilván nem a módosabb rétegekre gondolok itt, de sok volt a szegény, sőt, a hajléktalan is a városban.
Na meg aztán jöttek, mentek a lovak vontatta szekerek..., valószínűleg azért volt némi takarítás utánuk, de semmiképpen nem elegendő. A relatív tiszta víz nagyon nagy kincs lehetett, kutak voltak elvétve a városokban és feltehetően a jelentősebb palotáknak volt saját kútjuk, de a szegények a közkutakról hordták a vizet, amit minden bizonnyal ritkán használtak takarításra..., de ha igen, az több használati állomás után jutott takarítási célra, majd végül az utcára. Valamilyen tisztálkodó szerek bizonyára voltak, de nem valószínű, hogy a pórnép gyakran használt ilyesmit.
Ezen túl, bár a mostaninál lényegesen kevesebb, hiszen mindent, ami használható, használtak, de azért mégiscsak sok volt a szemét, és szemétlerakó helyek valószínűleg nem voltak. Ami jó bizonyos szempontból, hogy műanyag szemét nem volt, de ha éppen nem sikerült jól az ebéd, nem okozott nagy fejfájást kiönteni az ablakon.
De mielőtt nagyon kiábrándulnánk, a középkori állapotoknál azért sokkal jobbak voltak a körülmények a reneszánsz időkben, hiszen az emberek öntudata is folyamatosan nőtt! Idővel csak eljutottak annak felismeréséhez, hogy a járványok megszüntetéséhez elsősorban tisztaságra van szükség.